گالري تصاوير


 

ادامه مطلب | نظرات (14) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 3 آذر 1388

حاج محمد جلالی،مشهورترین ادویه فروش شهر آبادان.abadan.obodan

نوروز در آبادان

ایام بهار در هر نقطه ای از جهان، مصادف با تحولات خاص طبیعی و فرهنگی می باشد، این تحولات می توانند از نشانه ای کوچک مانند باز شدن یخهای یک رودخانه و یا چشمه باشند تا تحولاتی بزرگ و شگرف در همهء سطوح طبیعت.

در کشور ما ایران نیز، این تحول بزرگ طبیعی بدلیل وجود عوامل خاص اقلیمی و نیز پیشینهء غنی فرهنگی، همراه می شود با تحولاتی مشهود و کاملاً چشمگیر در تمامی سطوح و لایه های اجتماعی. تا آنجا که در ایام شروع فصل بهار، در کشور ایران، جایی را نمی توان یافت که از اثرات ناشی از این دگرگونی فصل بی بهره بماند.

آبادان عزیز ما نیز، با توجه به خصوصیات خاص جغرافیایی و دیگر عوامل موجود در آن،از جمله جاذه های خاص گردشگری و توریستی از دیر باز مورد توجه تمامی مهمانان نوروزی قرار داشته است.

چرا که آبادان با توجه به هوای ملایم و بهاری خویش در روزهای اول بهار، و نیز وجود بازارهای بسیار متنوع و نیز هتل های گوناگون با قیمتهای مختلف که هر کدام مطابق با وضعیت مالی گروهی می باشد، محلی بسیار مناسب برای هم تفریح و هم خرید اجناس و کالاهای خارجی مردم بوده است.به قولی هم فال بوده و هم تماشا....

آنان که سالهای پیش از آغاز جنگ تحمیلی را به یاد دارند، می دانند که از یکی دو روز مانده به سال تحویل، حتی پیاده روهای شهر آبادان، پذیرای چادرهای کوچک و بزرگ مهمانانی بود که به هر حال حضور در این چادرها را بر سکونت در هتل ها و مهمانپذیرهای این شهر ترجیح می دادند.

در میان سوغات آبادان، شاید ادویهء آبادان از دیگر ارمغان های این شهر توجه بیشتری را به خود جلب نماید، در شهری که خرما و ماهی و حصیر و بوریایش، زبانزد خاص و عام است، عطر ادویه اش هوش از سر هر اهل «دلی» می رباید و خواه ناخواه او را به دنبال خویش می کشاند. اصولاً مردم آبادان، با توجه به طبع جنوبی و دریایی خویش و نوع غذاهایی که خاص این مناطق می باشند، علاقهء فراوانی به مصرف ادویه جات بویژه ادویجات هندی و پاکستانی دارند که در این شهر کم نیستند مغازه های عطاری که همه گونه ادویه ای را برای عرضه آماده دارند.

در میان این همه ادویه فروشی در شهر آبادان، ناگفته پیداست که ادویهء جلالی با بیش از هفتاد سال قدمت و پیشینه در این شهر، از همه سر شناس تر و پر رونق تر است.

این مغازهء خوشنام که اینک متعلق به حاج محمد جلالی می باشد، ابتدا از آن حاج عبدالعلی جلالی پدر ایشان بوده است که اصالتاً از تبعهء کشور عربستان صعودی بوده و نیاکانشان از آن شبه جزیره، رهسپار این جزیره شده اند.

حاج محمد برای حفظ نام نیک این دکهء عطاری، و تهیهء ادویهء اصل و مرغوب تلاش بسیاری از خود نشان می دهد تا مبادا اعتبار این مغازه از بین برود.

شاید در اینجا لازم باشد تا یادی بکنیم از مرحوم شاهمراد، حکیم باشی و عطاری که به سه نسل از مردم این شهر خدمت نمود و به قول مرحوم مادر بزرگم: مرده را با یک نسخه زنده می کرد....

مردم قدیم آبادان از درمانها و نسخه پیچی های این مرد حکیم قصه و حکایت بسیار در دل دارند.

در اینجا برای همهء عزیزان آبادانی آرزوی سالی پربار نموده و از خداوند می خواهم که سال 87 را سال سلامتی و تندرستی همشهریان و نیز رونق شهر آبادان قرار دهد و نا گفته می دانم که این مردم خوب و صبور، مانند همیشه میزبانانی بسیار مهربان برای مهمانان نوروزی خویش خواهند بود.

و به مهمانان عزیز نوروزی که قصد حضور در آبادان را دارند، ضمن عرض خوش آمد و قدم بر چشم، فقط یادآوری می کنم که:

در این شهر آهسته قدم بردارید، در هر جای این خاک، لاله ای خفته است.....

تصویری از حاج عبدالعلی جلالی،پدر حاج محمد جلالی.این عکس نیز توسط جورج یونانی،قدیمی ترین عکاس آبادانی گرفته شده است تابلوی قدیمی مغازهء ادویه فروشی جلالی در آبادان.به تاریخ تاسیس،عکس کشتی،نام بندر مدرس در هندوستان و نیز دستگاه آسیاب توجه کنید.abadan.obodan تصویری از مرحوم حاج عبدالعلی جلالی، بنیانگذار ادویه فروشی جلالی به همراه فرزندش، محمد جلالی(همین حاج آقای امروز)این عکس توسط جورج یونانی،قدیمی ترین عکاس آبادان گرفته شده است.abadan.obodan
 

ادامه مطلب | نظرات (47) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 1 فروردین 1387

جرثقیل اکوان در ساحل اروند رود در آبادان.abadan.obodan

در شهر آبادان، همانند بسیاری از مناطق شهری جهان متجدد امروز، ادوات و ابنیه ای وجود دارد که حتی ساکنان بومی آن مناطق اطلاع چندانی از تاریخ و سرگذشت آن ندارند و بسا که در بسیاری از موارد این ندانستن، باعث رایج شدن شایعات و گفتارهایی ناصحیح در مورد آن موضوع می گردد که این خلط برداشت معمولاً دو نتیجه را در بردارد:

1-  آنقدر آن موضوع ناشناخته بزرگ و دست نیافتنی می گردد که گاه با اسطوره ها آمیخته شده شایعاتی در موردش بر زبانها می افتد که دیگر حتی نمی توان در مورد آن تحقیق و کاوشی ژرف انجام داد چرا که آن«چیز»آنقدر در ذهن مردم آن مناطق عظیم و آسمانی جلوه داده شده که ذره ای جستجو و تحقیق در آن مورد می تواند به خدشه دار شدن اعتقادات مردم حامی آن مقوله منجر گردیده و خشم عمومی را در پی داشته باشد، نمونه های فراوانی را می توان در این مورد ذکر کرد همانند بسیاری از غارها و آسیابها و....در شهرهای گوناگون...شاید تا کنون شنیده باشید که ستونهایی فلزی تا همین پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در روستاهای اطراف شهرستان دیلم و گناوه بشدت مورد احترام مردم روستایی و شهری قرار داشته تا آنجا که مردم بسیاری، کرامت زیادی را برای این ستونها قائل بوده و اعتقاد به آسمانی و ریشه دار بودن این ستونها در مذهب داشتند، در حالی که این ستونها در واقع پایه های نگهدارندهء منبع اسید سولفوریک بوده که متعلق به شرکت اروپایی رویتر و بمنظور استفاده در اکتشاف معادن مورد استفاده قرار می گرفته است!!!

2-  حالت بعدی دقیقاً حالت عکس مورد قبلی می باشد، یعنی اینکه این عدم شناخت و نداشتن آگاهی صحیح از تاریخ و کاربرد آن ادوات و یا ابنیه باعث بی خیالی و پیش پا افتاده انگاشته شدن آن مورد می شود: مانند همین جرثقیل اکوان در شهر آبادان.

جرثقیل اکوان یا آکوان(akvan crain) با آن همه عظمت و گذشتهء پر افتخار، اینک به عنوان سازهء فلزی ناشناخته و بدرد نخور در گوشه ای از ساحل اروند رود، دورهء بازنشستگی خود را طی می کند هر چند که بنا به عقیدهء کارشناسان، عمر کاری او بسیار کوتاه بوده و این ایام بازنشستگی بسیار زود به سراغش آمده است.

ناشناخته ماندن اکوان تا آنجا کشیده شد که مدتی پیش در یکی از برنامه های رادیویی صدای مرکز آبادان، آنهم در برنامه ای به نام فیدوس، که رسالت آشنایی نسل جوان آبادان را با گذشتهء این شهر بر عهده دارد، از این جرثقیل تحت عنوان«کرن ناصر پهلوون» نام برده شد!!!

که البته بنده در همان زمان و بصورت آنی با تهیه کنندهء محترم برنامه که از همکاران صدیق و زحمتکش بنده بودند، تماس گرفتم و ایشان را متوجه اشتباهشان نمودم و ایشان از من قول گرفتند تا مطالبی را در مورد این جرثقیل در اختیارشان قرار دهم،بنابر این و با توجه به پخش زندهء برنامه، مجری محترم فوری اعلام نمودند که بزودی اطلاعات دقیق تری در مورد کرن ناصر پهلوون در اختیار شما شنوندگان گرامی قرار خواهیم داد!!!؟؟؟!!!

بیش از این نمی خواهم اطالهء کلام داده و شما بازدیدکنندهء گرامی این وبسایت را کلافه نمایم، پس به سراغ اصل موضوع، یعنی جراثقال اکوان می رویم:


 

ادامه مطلب | نظرات (75) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 13 اسفند 1386

نمای بیرونی دانشکدهء نفت آبادان

شهر آبادان ، علاوه بر آنکه پایتخت تکنولوژِی ایران نوین بوده است ،یکی از مراکز اصلی آموزش عالی در سطح کشور و منطقه نیز محسوب می گردیده، تا آنجا که هنوز نیز آثار این موضوع پابرجاست که به عنوان شاهد می توان به وجود دبیرستانها و هنرستانهای متعدد با عمر بالای هفتاد سال و نیز وجود دانشگاههای فراوان از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه علوم و فنون دریایی و دانشگاه نفت در این شهر اشاره نمود.

در سال 1912 میلادی که پالایشگاه آبادان بطور رسمی افتتاح و شروع به کار نمود، نبود و کمبود نیروهای تخصصی کاملاً مشهود بود.یکی از مهندسین اولیهء سازندهء این پالایشگاه در نامه ای که به مستشار بریتانیای کبیر در تهران می نویسد آورده است که:.... از میان حدود 8000 کارگر ایرانی و هندی که جهت انجام امور پالایشگاه به کار گرفته ایم،کمتر از 10 نفرشان کار با چکش را بلد هستند و هیچکدام در تمامی عمرشان پیچ گوشتی در دست نگرفته اند.....!!!

این مطلب گذشته از این موضوع که آیا براستی واقعیت همین بوده و یا این مهندس بلژیکی تبار تبعهء بریتانیا خواسته است در این مورد غلو نماید، شاید بتواند تا حدودی وضعیت وخیم نیروی بومی متخصص را در آن سالها نشان دهد، وخامتی که پای کارگران برمه ای و پاکستانی را در پالایشگاه آبادان با عناوینی همچون نقاش(رنگزن)،پرس کار،لحیم کار و حتی قاشق ساز و باغبان!!! باز نمود و ایرانیان را باز هم در همان انزوای شغلی و در سمت های اداری خدمتکاری و پادویی نگاه داشت.

به هر حال ایرانیان شاغل در پالایشگاه بصورت تدریجی ولی با قدمهایی استوار نبوغ ذاتی خود را بروز و خود را در مناصب مناسب تر اداری جای دادند تا جایی که بسیاری از مهندسین اروپایی شاغل در پالایشگاه آبادان و نیز چاههای نفت مسجد سلیمان از این نبوغ و ابتکار ایرانیان در دفاتر خاطرات خود داستانهای زیادی را روایت نموده اند(می توانید به کتاب ارزشمند خاطرات جنوب غرب ایران مراجعه نمایید).

این وضعیت کم و بیش ادامه داشت تا اینکه در سال 1939میلادی(1318 خورشیدی) کمپانی نفت ایران و انگلیس که از کل سرمایهء موجود نفت و ذخایر زیرزمینی سوخت فسیلی ایران در این شرکت، 51 درصد از آن مالکین اصلی یعنی ایرانیان و 49درصد متعلق به بیگانگان انگلیسی بود تصمیم به راه اندازی یک مرکز آموزش نیروهای متخصص جهت انجام امور فنی پالایشگاه آبادان که در آن زمان تنها پالایشگاه خاورمیانه محسوب می گردید گرفتند که بر اساس توافق بین طرفین تمامی دانشجویان این مرکز آموزشی می بایست ایرانی بوده و پس از فراغت از تحصیل و موفقیت در آزمونهای پایانی در پالایشگاه آبادان و یا دیگر واحدهای تابعهء مناطق نفت خیز به کار گمارده شوند و انگلیسی ها نیز متعهد گردیده بودند تا اساتید و مدرسین مجرب را از اروپا و امریکا به این مرکز آموزشی گسیل دارند....

و بدین ترتیب اولین مرکز آموزش فنون نفت در خاورمیانه با عنوان آموزشگاه فنی آبادان در شهر آبادان و در منطقهء مصفا و مشجر بواردهء شمالی شروع به کار نمود، این مرکز در واقع پس از کالج نفت در منچستر انگلیس(O.C.B)و نیز انستیتوی فنی نفت ایالات متحدهء امریکا در شهر واشنگتن (O.T.I.U.S) سومین مرکز آموزش فنی نفت در جهان محسوب می گردید و نام بین المللی Abadan Institute of Technology(A.I.O.T) را به خود گرفته بود.

در سالهای ابتدایی راه اندازی این مرکز، اصل دانشجویی بر اساس کارورزی و انجام کار عملی قرار گرفته و به همین دلیل، دانشجویان این مرکز از کل مدت چهارسالهء دانشجویی خویش، می بایست سه پنجم آن را در پالایشگاه و بصورت کارآموزی و فقط دو پنجم از این مدت صرف امور تئوری در کلاسهای درس می گردید و پس از طی این مدت چهارساله دانش آموختگان این دانشکده با درجهء کارشناس فنی در رشته های برق، شیمی، شیمی نفت، پالایش، و مهندسی فنی فارغ التحصیل و غالباً در پالایشگاه آبادان با عنوان سرپرست فنی واحدها اشتغال می یافتند.

این روند ادامه داشت تا آنکه 17 سال بعد یعنی در سال 1335 خورشیدی(1956 میلادی) همزمان با تغییر نام این آموزشگاه به دانشکدهء فنی آبادان، تغییراتی نیز در نحوهء پذیرش دانشجو و نیز روشهای تدریس و همچنین در رشته های موجود در این دانشکده ایجاد گردید در واقع از این زمان بود که دانشجویان این دانشکده با انجام کنکور ورودی مجوز حضور در این دانشکده را یافته و اساس آموزشها بیشتر به تئوری های آموزشی گرایید و نیز رشته های مهندسی حفاری و معادن هم به مجموع رشته های قبلی افزوده گردید.

برج ساعت بر روی دانشکدهء نفت آبادان.ABADAN.OBODAN

از آنجا که در این مطلب قصد ندارم در مورد مباحثی برایتان بنویسم که در منابع دیگر نیز بسیار از آنها گفته شده و شما دوستان گرامی براحتی می توانید به آنها دستیابی داشته باشید، سعی بر این دارم تا با طرح مطالب جدیدتر و کمتر شنیده شده، هر چه بیشتر شما را با عظمت و اهمیت این دانشکده آشنا سازم.

بنا به وجود مدارک مستند موجود در بارهء این دانشکده، اساتید و مدرسین این کالج فنی، از بهترین اساتید و کارشناسان فنی در سطح جهان بوده اند که اکثریت آنها با پرواز مستقیم از واشنگتن و لندن به آبادان آمده و پس از یکی دو روز تدریس در هفته مجدداً به واشنگتن و یا لندن باز می گشتند، از جملهء این اساتید می توان به آقای دکتر هارلیسون یکی از خبره ترین کارشناسان علم پالایش نفت اشاره نمود که به مدت 9 سال در این دانشکده به تدریس اشتغال داشت و پس از این مدت به سمت وزارت نفت کشور بریتانیای کبیر، برگزیده شد.

هارلیسون بارها در جریان سخنرانی های خویش، ایجاد دانشکدهء نفت در آبادان را از افتخارات پایدار کشورش می دانست.

از دیگر اساتیدی که در این دانشکده به تدریس اشتغال داشته، می توان به دکتر هالیدی، یکی از بزرگترین فیزیکدانان زمان خودش اشاره کرد، دکتر هالیدی همان نویسندهء کتاب معتبر فیزیک هالیدی می باشد که هنوز هم هر دانشجویی در هر منطقه از جهان بخواهد وارد دانشگاه شود، می بایست در همان ترم های اولیه این کتاب را بگذراند.

از ابزارهای کارگاه فنی و آزمایشگاههای این داشکده نیز اگر بخواهیم یادی کنیم باید بگویم که تمامی این وسایل نام آبادان را بصورت حک شده بر خود دارند که بدین معناست که این لوازم بصورت مستقیم و سفارشی در کشورهای فرانسه،انگلیس و آمریکا برای دانشکدهء نفت آبادان تولید گردیده اند، شاید جالب باشد که بدانید حتی موتور ساعت روی برج این مرکز علمی، مزین به نام زیبای ABADAN است و مستقیماً در لندن و برای دانشکدهء نفت آبادان طراحی و تولید گردیده شده....

بر بالای بام این دانشکده سه عدد ناقوس تعبیه شده که اینها نیز در شهر کرویدون در کشور انگلستان تولید شده و تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 شمسی، در آغاز هر ترم تحصیلی و ورود دانشجویان جدیدالورود این ناقوس ها به صدا در می آمده اند.

شاید گمان بر این باشد که این دانشکده، با توجه به ذات تکنیکی و فنی آن صرفاً یک مرکز علمی و تحت نفوذ بیگانگان بوده است ولی اگر به مدارک و شواهد مستندی که از دههء 30 و 40 باقی مانده است بنگریم خواهیم دید که این دانشکده،گهوارهء شور و اشتیاق انقلابی دانشجویان آنهم با گرایش اسلامی بوده است،در سالهای دههء 30 مرحوم نواب صفوی در این دانشکده رفت و آمد داشته و ظاهراً یکی از پناهگاههای ایشان در خوزستان، همین دانشکده و خوابگاه آن بوده است.در سالهای 1349 و نیز 1351 دکتر علی شریعتی نیز به دعوت این دانشجویان دو بار در سالن کنفرانس این دانشکده سخنرانی داشته که باعث خشم شدید مسئولین وقت این مرکز آموزشی گردیده بود.آقای هاشمی رفسنجانی نیز در سالهای پیش از انقلاب و به استناد نوشته های برخی از دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشکدهء نفت آبادان، با این دانشکده در ارتباط بوده است.

وزیر شهید نفت،شهید تند گویان نیز که از دانشجویان برجستهء این دانشگاه بوده،به مدت سه سال متوالی ریاست انجمن اسلامی این دانشکده را بر عهده داشته و در همان زمان نیز نشریه ای تحت عنوان:پیام دانشجوی مسلمان در این دانشکده منتشر و از این دانشکده به سایر مراکز آموزش عالی کشور می رسیده است.

در ایام جنگ تحمیلی این دانشکده و دانشجویان آن برای مدت کوتاهی به شهرستان گچساران منتقل و سپس به اهواز اعزام می گردند و پس از پایان ایام دفاع مقدس و آغاز دوران بازسازی، این دانشکده در شهر آبادان مجدداً آغاز به فعالیت نموده و از بهمن ماه 1370 و تحت عنوان دانشگاه نفت شهید تند گویان آبادان مشغول به فعالیت   می باشد.

پی نوشت:

مدارک زیادی از جمله یک نسخه اسکن شده از نشریهء پیام دانشجوی مسلمان، کارت دانشجویی اولین دانشجوی این دانشکده، کارت استفاده از سلف سرویس دانشکده، بلیط ایاب و ذهاب مخصوص دانشجویان دانشکدهء نفت و .... را که از مدتها پیش در رایانهء شخصی ام نگهداری می کردم مفقود شده است!!! در همینجا به شما عزیزان قول می دهم که بمحض یافتن این مدارک ارزشمند آنها را برای بازدید شما خوبان، در این پایگاه اینترنتی قرار دهم.

 

 

ناقوس های تعبیه شده بر بام دانشکدهء نفت آبادان.ABADAN.OBODAN بدنهء یکی از ناقوسهای بام دانشکدهء نفت آبادان.به تاریخ حک شده بر تنهء برنجی این ناقوس دقت کنید.ABADAN.OBODAN همیشه از آبادان به این عقربه ها نگاه کرده ایم،این بار از پشت این عقربه ها به آبادان نگاه می کنیم.ABADAN.OBODAN داخل موتورخانهء ساعت سر در برج دانشکدهء نفت آبادان.ABADAN.OBODAN سنگ نبشتهء یادمان بیست و پنجمین سال گشایش دانشکدهء نفت آبادان و راه اندازی آزمایشگاههای آ.ABADAN.OBODAN ترجمهء همین متن به زبان انگلیسی: نمای بیرونی دانشکدهء نفت آبادان
Abadan, in addition to capital while new technology has been Iran, one of the main centers of higher education in the country and the region as been considered, as far as this still works persist as can be seen in many high schools and Hnrstanhay With over seventy years and life in many universities, including the Islamic Azad University, University: University of Marine Science and Technology and the University in this city are from oil.
Died in 1912 the formal opening of the Abadan refinery and will start, and was not obvious was the lack of specialized forces. Sazndh' Asas one refinery engineers in a letter to the counselor in Great Britain that Tehran has writes: .. .. Among about 8000 workers Hindi Iranian affairs of the refinery to have used less than 10 of whom are know to work with hammer and screwdriver any lives at all have not been available on .....!!!
Aside from this article whether this was indeed the reality, or Belgian-American engineer Tbh' has asked Great Britain to overestimate in this case, might be able to somewhat serious situation specialist native force in those years to show that deterioration foot Burmese workers and Pakistan in the Abadan refinery with titles such as painter (Rngzn), press work, work, and even solder cup maker and gardener! Be open and Iranians still in the same isolation in the office job and Padvyy servant and kept.
However, as gradual Iranians working in the refinery but firm steps inherent genius of their incidence and their positions were instead more suitable office until many European engineers working in the refinery of Abadan and Masjed Soleiman Oil wells of ingenuity and initiative Iranian offices yourself a lot of stories have the story (you can book a valuable memories, see South-West of Iran).
This situation more or less continued until 1939 deaths (Solar 1318) Iranian Oil Company and British Srmayh' the total available oil reserves of fossil fuel underground in this company, 51 percent of its main owners and 49 percent of Iranians belong to foreign English was the decision to launch a training center for this quality of technical affairs at the time of Abadan Refinery only refinery was considered the Middle East were based on agreement between the parties that all students should be educational center of Iran after graduation and success in final examinations in the Abadan refinery and other oil-rich regions Tabh' units to be handled and English had also been committed to teachers and experienced teachers from Europe and America with this dispatch Center ....
And thus the first training center in the Middle East oil techniques as in Abadan Abadan Technical Institute and North Mntqh' Mosaffa and Mshjr Bvardh' can start, the center of the oil College in Manchester, England (OCB) and technical services Oil United Mthdh' America in Washington (OTIUS) third technical training was considered the world's oil and international name Abadan Institute of Technology (AIOT) was taken to.
Early start in the center, based on the principle of student interns and practical work being done and why, students center their total student Chharsalh' term, it should be three-fifths of the refinery as training and only two-fifth of This time spent teaching the theory of affairs was during this period and after four years the college graduates with technical experts in the fields Drjh' electricity, chemistry, petrochemical, refining, and engineering and technical graduates often as head of Abadan Refinery Technical Departments found employment.
This trend continued until 17 years later while in the 1335 Solar (died 1956) simultaneously with the name change to Schools Technical School of Abadan, changes in the availability and acceptance of students and teaching methods available in this field of medicine was established In fact, this time with the students of the college entrance permission کنکور present findings in this college and more education to the educational theories and Grayyd drilling and mining engineering field prior to the total time was added.

Because in this article do not intend to write you about the discussions that other sources also said of them and you dear friend you can easily access them, you have to try this newer design, content and less heard, the The more majestic and you know the importance of this medicine.
According to the documents in there bring this college, technical college professors and teachers, the best teachers and technicians in the world were the majority of their direct flight from Washington and London come to Abadan after two days of teaching Week again to Washington and London are open Gshtnd, the phrase can be the masters of the doctor Harlysvn most sophisticated science experts are from oil refining to 9 years in the teaching of medicine was after this period the Oil Ministry in Great Britain, was chosen.
Harlysvn repeatedly during their speeches, creating the School of Abadan oil Honors knew stable country.
Other faculty teaching in the college can work, can the doctor Holliday, one of the greatest physicists pointed own time, the doctor Holliday Holliday Nvysndh' physics book are valid still any student in any area of the world, he entered the University is the same term should be the primary pass this book.
Workshop tools and technical laboratories Journal of the Dashkdh If we should also say that all of these devices as Abadan name carved on their accessories, which means that this directly and custom in France, Britain and America for the School of Abadan Oil Production have been, perhaps even more interesting that the engine is the center tower staff, furnish the name is beautiful ABADAN directly for London School of Abadan Oil has been designed ....
Roof on top of this School Division Three embedded in Croydon that these also produced in England and before the Islamic Revolution's victory in the 1357 calendar, the beginning of each semester students and New Jdydalvrvd this Division are to the sound said.
Perhaps think that this is college, the site merely technical and technical staff and a center of foreign influence, but if the documentary evidence that Dhh' 30 and 40 remain we'll look at the college, G·hvarh' passion and enthusiasm of the revolutionary students Nhm the trend has been 30 years late Navab Safavi Dhh' in travel medicine and apparently had one of their shelters in Khuzestan, the faculty and the accommodation was. In the years 1349 and 1351 doctor Ali Shariati also invited two students on the college lecture hall conference that had caused severe resentment Local authorities had been training center. Mr. Hashemi Rafsanjani in the years before the revolution and post some of the students cited a member of School of Oil Abadan, in connection with this medicine is.
Minister of Oil martyr, martyr, also a sharp Guyana prominent students of the university, the president of the Association for three consecutive years of responsibility for the college and at the same time as the publication: Posts Muslims and published in The College of Higher Education Faculty to other country has.
The holy war and forced the college students for the short time and then transferred to Gachsaran city of Ahvaz are deployed and after spending the Sacred Defense era and begin rebuilding, the college established in Abadan and again from February 1370 under harsh Guyana University of Abadan Oil martyr is working.

 

ادامه مطلب | نظرات (75) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 19 دی 1386

ضریح مطهر جناب سید محمد ابوتاوه در آبادان.obodan

سید محمد معروف به سید محمد ابوتاوه از سادات بزرگ شهر آبادان بوده است که متاسفانه علیرغم زندگی بسیار پر برکت خویش که بیشتر آن نیز در همین شهر آبادان سپری گردید، کمترین اطلاعات ممکن را در مورد ایشان در اختیار داریم، که شاید علت این امر نیز از یک سو قدمت و از سوی دیگر گفته ها و شنیده های بسیار زیاد در مورد آن بزرگوار بوده که هاله ای از  اسطورگی همراه با احترام را بر شخصیت ایشان غالب نموده است.در مورد سید محمد می دانیم که ایشان از سادات موسوی که جد بزرگوارشان حضرت موسی بن جعفر(ع) بوده و از سادات بحرین می باشند که در سن جوانی بر اثر اختلافات قومی و با کشتی به شهر آبادان مهاجرت نموده و در همین شهر نیز سکنی می گزینند، البته برادر ایشان سید احمد نیز یکی از سادات محترم آبادان بوده است که هم اکنون مدفن ایشان در نزدیکی بازار جمشید آباد واقع       می باشد.در اینکه ایشان در هنگام ورودشان به آبادان متاهل بوده و یا اینکه هنوز همسری اختیار ننموده بودند چیزی نمی دانیم ولی آنچه که از نوادگان ایشان شنیده ایم حاکی از آن است که ایشان صاحب هشت فرزند، پنج فرزند پسر و سه فرزند دختر بوده اند که پسر بزرگ ایشان سید علی (مدفون در تانکی ابوالحسن) و دختر بزرگ ایشان علویه فاطمه(یا به قولی علویه حلیمه) بوده که بعدها به همسری سید عباس یکی دیگر از سادات مکرم شهر آبادان در می آید، پس بدین ترتیب جناب سید محمد ابوتاوه پدر همسر سید عباس بوده و سادات ابوتاوه دایی های سادات سید عباس می باشند.

در کتاب آبادان به قلم محمد سیگارودی و در... محوطه و حیاط زیارتگاه سید محمد ابوتاوه در آبادان.obodan
 

ادامه مطلب | نظرات (35) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 8 آبان 1386

به مناسبت 21 شهریور روز جهانی سینما و تقدیم به همهء سینما گران آبادانیسینما نفت آبادان با عمری بیش از 60 سال همچنان استوار و پر غرور پا برجاست.obodan

آبادان ، قلب تپنده صنعت نفت ايران ، از همان سال هاي آغازين پيدايش نفت ، به سبب حضور گروه هاي مختلف مهندسين ، تكنسين ها وكارگران خارجي كه در صنايع نفتي به كار گمارده شده بودند ، از سال ها قبل از تأسيس و ايجاد سالن هاي رسمي سينما ، شاهد نمايش فيلم هاي صامتي بود كه در مكان هاي پراكنده مثل توقفگاه هاي اتومبيل و باغ ها با قيمت نازل براي مردم به نمایش در می آمد و نيز كارمندان انگليسي شركت نفت آن زمان ،‌ گهگاه با خودروهاي سيار در گوشه و كنار شهر مستقر مي شدند و به نمايش فيلم هاي كوتاه بهداشتي و تبليغاتي           مي پرداختند . در آبادان عمر سينما تقريباً برابر عمر پالايشگاه عظيم نفت (1287) است .در بولتن اولین جشنوارهء فیلم نفت آمده است که :

«به موازات گسترش تأسيسات صنعت نفت و همگام با آن گسترش شهر و افزايش جمعيت ، در كمتر از 65 سال ، آبادان با داشتن 13 سالن سينماي عمومي و بيش از 6 سينما متعلق به شركت ملي نفت ايران ، داراي بيشترين سالن هاي سينما در استان خوزستان و به احتمال زياد بين شهرهاي ايران - بعد از تهران - شد كه البته با گذشت زمان از شمار اين سينماها كاسته شد»

نمایی دیگر از سینما نفت آبادان.obodan

در حالی که طبق بررسی ها و پژوهشهای معتبر این برآورد خالی از اشکال نیست چرا که در این آمار ، سه سالن سینماهای مربوط به نیروی دریایی از جمله سالن لوکس و مجلل باشگاه ملوان در بوارده جنوبی و نیز سینمای کوچک گمرک ،سینمای ارامنه و چند سینمای دیگر در نظر گرفته نشده است و با لحاظ نمودن این سینماها ،آبادان دارای 28 سینمای کوچک و بزرگ بوده که در میان تمامی شهرهای ایران بعد از تهران بالاترین رتبه را دارا بوده است.در کتاب آمار ایران در سال 1353 خورشیدی که زیر نظر سازمان برنامه و بودجهء کشور چاپ و منتشر می گردید ،آمار سالنهای سینمای چند شهر بزرگ کشور بدینگونه نوشته شده است :

1-تهران 39 سینما 2-آبادان 28 سینما 3-شیراز 9 سینما 4-اصفهان 4سینما 5-مشهد 4 سینما.

  همزمان با شروع پروژه ساختماني پالايشگاه نفت ، انگليسي ها محلي براي نمايش فيلم احداث كردند و با دستگاه آپاراتي كه از انگلستان آورده بودند ، تقريباً به طور منظم به نمايش فيلم هايي به زبان اصلي پرداختند .اولین سالن سینمای آبادان که بطور منظم و مرتب در آن فیلم نمایش داده شد ،سالن سینمای انگلیسیها در محل پتروشیمی فعلی ابادان بوده است که بعدها با ساخته شدن سالن سینما تاج این سالن را کارمندان ارشد انگلیسی به کارگران هندی تحویل دادند و این سینما که تا سه سال پیش هنوز هم بقایای آن باقی بود ،به سینما هندیها مشهور گشت.این سالن که سوله ای ساده بود و فقط فیلمهای صامت در آن نمایش داده میشد دارای یک پیانوی مارک korg بود که این پیانو نیز تا سه سال پیش وجود داشت ولی به دلایل نا معلومی!!! ناپدید گردید. یک افسر هندی که نواختن پیانو را در نیروی دریایی انگلستان آموخته بود در هنگام پخش این فیلمهای صامت وظیفهء نوازندگی و ارائه موزیک مطابق با حال و هوای فیلم را داشت. اولین فیلمی نیز که در این سینما به نمایش در آمد فیلم سینمایی میمون وحشی بوده است .

از اولين سالن نمايش ، نه فقط مردم شهر بلكه كارگران ايراني و هندي شركت نيز حق استفاده نداشتند ، البته انگليسي ها گهگاه در مناطق مختلف شهر با آپارات سيار فيلم هاي خبري بهداشتي و تبليغاتي به زبان اصلي نمايش مي دادند كه اگر چه مردم چيزي از فيلم ها دستگيرشان نمي شد ولي به محل نمايش هجوم       مي بردند . اين سينماي سيار معمولاً در محل قرنطينه (محل سابق اداره بهداشت در كنار اروند رود) و حياط دبيرستان رازي تشكيل مي شد .یکی از کارگران ایرانی که برای پخش این فیلمها و به عنوان آپاراتچی استخدام گردیده بود و تا کنون در قید حیات می باشد و مردم آبادان به مناسبت شغلش او را عبدا... فیلمی می نامیدند در حال حاضر در بازار جمشید آباد مشغول کار و کسب است.

با پايان يافتن كارهاي ساختماني پالايشگاه و نزديك شدن زمان بهره برداري،انگليسي ها در كنار ساير امكانات و تسهيلات رفاهي نظير خانه هاي مجلل و مشجر ، بيمارستانها ، فروشگاه هاي بزرگ ، باشگاه هاي قايق راني ، اسب دواني ، گلف و استخر، در محل نزديك منازل سازماني رؤسا و كارمندان عالي رتبه شركت باشگاهي ورزشي و تفريحي به نام «جيم خانه» ساختند كه مدت ها در آنجا فيلم نمايش     مي دادند . پيش از جنگ جهاني دوم ، در شرق آبادان ، در نزديكي محله بوارده جنوبي ، سينماي مجللي با آجر نسوز قرمز رنگ (موسوم به آجر لندني) ساخته شده بود كه در سال 1323 با نام سينما تاج افتتاح شد و محل اجراي نمايش و كنسرت هاي بزرگ نيز بود .

سينما تاج با 1178 نفر گنجايش ، تا مدت هاي طولاني فقط در انحصار رؤسا و كاركنان شركت قرار داشت .ساختمان سینما تاج که به شکل شیر نشسته ساخته شده بود ،دقیقاً به شکل کلاه ملکهء انگلستان طراحی شده است.

 با گسترش پالايشگاه ، براي كارمندان و كارگران ايراني و هندي شركت نيز چند سالن سينما تأسيس گرديد . سينماي باشگاه نفت آبادان با دو سالن در منطقه بهمنشير ساخته شد . سالن زمستاني 700 نفر و محوطة تابستاني آن 1500 نفر گنجايش داشت و ويژة استفاده كارگران شركت نفت و اعضاي خانوادة آنان بود .

سينماي باشگاه  گلستان نيز با 200 نفر گنجايش در منطقه بريم و سينماي تابستاني بريم (انكس) با 1000 نفر گنجايش براي استفاده كارمندان شركت نفت و اعضاي خانواده آنان (كه عضو باشگاه بودند) تأسيس شده بود . سينماي باشگاه نفت پيروز با 700- 600 نفر گنجايش آخرين سينماي شركتي بود كه ويژه كارگران ساخته شد و سالن نمايش دانشكده نفت نيز متعلق به شركت نفت بود كه در آنجا بيشتر فيلم هاي علمي - آموزشي نمايش داده مي شد .سینمای روباز باشگاه ملوان نیز اولین سینمای ایران بود که دارای امکان پذیرایی شام همزمان با پخش فیلم بوده و به همین دلیل دارای شش پردهء مجزا در شش جهت بوده است.

شركت نفت ایران و انگلیس در آن زمان ، براي تهيه فيلم ، به طور مستقيم با كمپاني هاي مشهور فيلم سازي مانند «متروگلدوين ماير» ،‌ «كلمبيا» ، «فوكس قرن بيستم» ، «يونايتد آرتيستز» و«والت ديسني» قرارداد بسته بود . به همين سبب برخي از فيلم هايي كه در سينماهاي لندن به نمايش درمي آمد ، گاهي همزمان در سينما تاج و ساير سينماهاي كارمندي و كارگري شركت نفت نيز نمايش داده مي شد . اولين سينماي متعلق به بخش خصوصي كه عموم مردم مي توانستند از آن استفاده كنند در سال 1310 با نام «سينما شيرين» ساخته شد . اين سينما به عنوان تنها سينماي غيردولتي آبادان در آن زمان ، سينماي مجهزي با دو طبقه سرپوشيده و يك سالن نمايش تابستاني بود ، بعد از جنگ جهاني دوم ، با افزون دو طبقة ديگر به ساختمان آن ، تبديل به بزرگ ترين سينماي خوزستان - و بلكه ايران - شد .البته بعدها مدیران سینما رکس نیز قرار دادی با شرکت فیلم سازی فوکس قرن بیستم منعقد نمودند که بدین ترتیب مردم عادی آبادان نیز همزمان با مردم شهر نیویورک در ایالات متحدهء آمریکا و لندن در انگلستان قادر به تماشای آخرین فیلمهای هالیوودی شدند.

سینماهای آبادان اعم از سینماهای شرکت نفت و سایر سازمانها و چه سینماهای شخصی دارای درجه بندیهای متفاوت از عالی تا معمولی بودند که در سالنهای شرکتی این درجه بندی عالی تا معمولی کارکنان ارشد تا کارگران عادی را در بر می گرفت و در بخش خصوصی این رتبه بندی بستگی داشت به محل احداث این سالن ها در محلات مختلف و وضعیت معیشتی مردم آن محل ،مثلاً سینما نور در لین یک احمد آباد سینمایی معمولی محسوب می گردید و مشتریان این سینما نیز اغلب از عامهء مردم بودند ولی سینما سهیلا که در منطقهء امیری واقع بود دارای امکانات بیشتر و مجهزتر و مشتریان خاص بود.

پس از انقلاب فقط چند سالن سينماي محدود- به تعداد 6 سالن - فعال بودند كه با شروع جنگ تحميلي عراق ، همه سينماهاي آبادان تعطيل شدند و همگي نيز در طول جنگ آسيب ديدند و تعدادي نيز به كلي ويران شدند . سينماهايي كه در سالهاي اخير در آبادان بازگشايي شده عبارتند از سينما نفت(تاج)، سينما ايران، سينما آبادان، سينما پيروز ، سينماي تابستاني بريم، سينماي تابستاني باشگاه آبادان.

......هر چند که در حال حاضر عملاً فقط شاهد فعالیت سینما نفت (تاج سابق) در آبادان می باشیم ولی شهر آبادان همچنان به عنوان یک شهر هنری و هنرپرور مطرح می باشد و سینماگران بیشماری از جمله منوچهر طیاب(بزرگترین مستندساز جهان)ناصر تقوایی ،نجف دریابندی(دریا بندری)، حمید فرخ نژاد ،رویا افشار ،پیمان ماندگار و.... را تقدیم جامعهء سینمایی ایران نموده است.

در اینجا لازم است تا از دوست گرامی و هنرمندم آقای آرش آبخو بخاطر اینکه سخاوتمندانه اجازه دادند تا از عکس سینما رکس ایشان در این مطلب استفاده کنم سپاسگزاری کنم.

 

سینما کیوان آبادان علیرغم انجام بازسازی و صرف هزینه های زیاد همچنان متروک مانده است.obodan سینما شیرین آبادان بزرگترین سینمای ایران علیرغم وعده های چندبارهء مسئولین مبنی بر بازسازی آن همچنان بلا استفاده باقی است. ویرانهء باقی مانده از سینما متروپل در خیابان امیری که همیشه عاشقان فیلمهای هنری روز برای دیدن فیلم به آنجا میرفتند.obodan خرابه های سینما روباز بهمنشیر در منطقهء بهمنشیر آبادان که متعلق به کارگران شرکت نفت و خانواده های آنان بود سینما روباز بهمنشیر(این سینما با اکران فیلم تارزان افتتاح گردید) نمایی از سینما روباز و مصفای انکس واقع در جنب باشگاه انکس(باشگاه نفت)obodan سینمای سوختهء رکس همچنان ضجه میزند،حتی اینک که آنرا پارکینگ و پاساژ ساخته اند.(با سپاس از آرش آبخوی عزیز).obodan ترجمهء همین متن به زبان انگلیسی:

Abadan, heart of the oil industry, the early emergence of oil, due to the presence of different groups engineers, technicians external pro bono work in the oil industry were handled, many years before the formal establishment and create cinema hall seen silent films which was scattered in places such as car parking and garden with low prices for people was displayed in English and oil company employees at the time, occasionally with mobile vehicles in the city of further cooperation were based and health and short films are paid advertising. Cinema in Abadan in life than life, almost huge oil refinery (1287) is. Jshnvarh' first film in the Bulletin of the oil is:

"Parallel to the oil industry and development facilities along with the increasing population and expanding city, less than 65 years, Abadan, with 13 public theater cinema and more than 6 belong to National Iranian Oil Company, the highest cinema theaters in Khuzestan province and most likely between the cities of Iran - after Tehran - which of course over time the number was decreased cinema "
 
While the research review and valid form of this estimate is not empty because the statistics, three halls Synmahay of the Navy and sumptuous luxury saloon club sailors in South Bvardh small cinema and customs, Armenians and some cinema cinema considered not in terms Nmvdn and cinema, Abadan with 28 large and small cinema which among all the cities after Tehran was rated offers. the book of statistics in 1353 under the Plan that solar Bvdjh' country and was published in, statistics cinema halls in large cities is written thus:
1 - Tehran 39 Cinema 2 - Abadan 28 Cinema 3 - Shiraz 9 Cinema 4 - 4 Cinema 5 Isfahan - Mashhad 4 Cinema.
   Simultaneously starting oil refinery construction project, the British were building the local film and display device of Paraty brought England almost regularly screened films in the main language began.'s First cinema in Abadan, which it regularly arranged Show the film, British cinema in Abadan Location Company is current with the later being built the theater hall Crest senior staff were delivered to English workers Hindi cinema and that three years ago, it remained still remains to Indian cinema was known. Salon that the room was simple and the only silent films were shown a piano korg Mark was also the piano three years ago, there was reason to doubt it! Was missing. U.S. Hindi playing piano in the British Navy had learned when playing the guitar and Vzyfh' silent films presented in accordance with music and film will air. The first movie in the cinema film was shown in monkey is wild.
Of the first theaters, not just the city but the company's Hindi Iranian workers and were not right, but sometimes different parts of the British city Agarak mobile films to public health and advertising displays that the main language, although what the film But Game was not Dstgyrshan View invasion took place. Mobile cinema usually quarantine (place alongside former Health Rood) and Razi school courtyard was formed. One of the Iranian workers who distribute films and had been employed as Paratchy and so far is living and Abadan to the occasion of his job Abdullah ... Films are currently on the market called Jamshid Abad business is busy.
End of the construction works near the refinery and to exploit time, in English alongside other welfare facilities such as luxury homes and Mshjr, hospitals, shops large, yachting clubs, horse race, golf and pool, the location near Heads of organizational homes and high-ranking company employees club called "Jim Home» made that long there were film displays. Before World War II, East Abadan, near Area Bvardh southern cinema with plush red brick (called a brick in London) was built in the year 1323 opened with the name and location of Crown Cinema performing concerts and large was also.
Crest Cinema with capacity of 1178 people, as long the monopoly of only heads and employees, respectively. Cinema building in the form of milk sitting Taj was built, precisely shaped cap is designed Mlkh' England.
Expanding the refinery, employees and workers Hindi Iranian and also a theater company was established. Cinema Club Naft two Bhmnshyr hall was built in the region. Hall winter and summer Mhvth 700 people and had 1500 people capacity and use of special oil company workers and members of their family.
Cinema Club of Golestan with capacity of 200 people in summer and cinema Breymann Breymann (Anks) with capacity of 1000 people use the oil company employees and family members (who were Club) was founded. Cinema Club Oil win with 700 to 600 people capacity last cinema company that was built especially workers and Oil Department of theaters owned oil company was there, more Film Academic - Departments will be displayed. Outdoor cinema club the first sailor Cinema was a dinner reception facilities simultaneously broadcast film and why six separate six for bamboo is.
Iranian Oil Company and British at the time, preparing film, directly with companies such as the famous film "Mtrvgldvyn Meier", "Colombia", "Foxx century", "United Artists" and "Walt Disney" in the contract . And so some of the films that came Synmahay London View're really, sometimes simultaneously and other Synmahay Crest Cinema employees and oil workers were also shown. The first cinema belongs to the private sector that the public could use it in 1310 with "Cinema" Shirin was created. The cinema as the only non-Abadan cinema at the time, cinema equipped with two floors and an indoor theaters in summer after World War II, the addition of two other class of building, to become the largest cinema in Khuzestan - and Iran, but - was. Of course, later the Rex cinema managers contract with Twentieth Century Foxx film thus concluded that ordinary people have the same time the city of Abadan in the United Mthdh' America New York and London in England able to watch the latest movies in Hollywood.
Synmahay Synmahay including Abadan Oil and other organizations and what degree personal Synmahay different Materials to normal were higher in the corporate halls of higher grade to senior staff to regular workers remained normal in the private sector and this ranking will depend on the residence hall constructed in various neighborhoods and living conditions of the place, for example, a gentle light in cinema cinema Ahmadabad was considered normal, and customers often the cinema, but cinema Amh' were people who Mntqh' Soheila Amiri was located more facilities were equipped and customers.
After the Revolution, only a few limited theater - the number 6 Hall - were active by the start of war in Iraq, all Synmahay Abadan were shut down and everyone saw the damage during the war and some were completely destroyed. Synmahayy that in recent years include the opening cinema in Abadan Oil (Crown), Cinema of Iran, Abadan cinema, Cinema victorious, Cinema Summer Breymann, Cinema Summer Club Abadan.
...... Although now virtually control activities only oil film (former Taj) in Abadan Abadan, but still we as a city of art and is regarded Hnrprvr and countless filmmakers including Manouchehr Tyab (biggest Documentary world) Nasser Taghvai, Najaf realize (sea port), Hamid Farrokh Nejad, Roya Afshar, and lasting treaty .... Cinema of the society is dedicated.
Here is necessary to an artist friend of dear Mr. Arash aquifer because generously allowed Images Cinema Rex He thanked want to use this article.


 

ادامه مطلب | نظرات (57) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 22 شهریور 1386

دورنمای قدمگاه متبرکه امام رضا (ع) در آبادان.abadan

قدمگاه امام رضا (ع) در شمال شهرستان آبادان و درپشت بیمارستان آیت ا... طالقانی (آرین سابق) و در مسیر روستای فیاضیه واقع شده است .

بسیاری از افراد با خود می اندیشند که چگونه این قدمگاه می تواند از آن حضرت ثامن الحجج ، امام رضا (ع) باشد ، حال آنکه اکثریت مردم آبادان از وجود چنین مقام و بارگاهی در شهرشان بی اطلاع می باشند واصولاً چگونه بوده است که قدوم مبارک آن حضرت این خاک را مزین ساخته است؟

واقعیت را باید در خطوط و سطور مستور تاریخ جستجو نمود ، آنجا که در اواخر سال 200 هجری قمری ، مامون عباسی به اشاره و رهنمود وزیر زیرک و زرتشتی تبار خویش ، فضل بن سهل ، امام هشتم شیعیان ، حضرت علی بن موسی را برای ولیعهدی حکومت خویش به طوس فرا خواند .

رجاء بن ابی ضحاک روایت کرده است که : « مامون مرا فرستاد تا حضرت رضا (ع) را از مدینه به مرو آورم و مرا امر کرد که آن حضرت را از بصره و اهواز و فارس به سوی مرو حرکت دهم و از طریق کوفه و قم نبرم... »

فضل ا... کمپانی در کتاب خویش آورده است : «دعوت مامون از امام در اواخر سال 200 هجری بوده و چون موسم حج نزدیک بود ، حضرت رضا (ع) ابتداء از مدینه به کوفه رفته و پس از انجام مناسک حج در اوایل سال 201 هجری قمری خاک حجاز را به قصد مرو ترک نموده است ».

.... قافلهء امام همچنان به راه خود ادامه میداد تا به شهر بصره رسید . وقتی کاروان در بصره پیاده شد ، به وسیله کشتی و از راه آبی بصره ، به سوی بیان (محمره ، خرمشهر) رهسپار گردیدند و پس از طی طریق از راه خشکی از بیان گذشته و به سوی آبادان و از آنجا به سوی اهواز حرکت نمودند . رجاء بن ابی ضحاک میگوید : به هر شهری که           می رسیدیم ، مردم به سویش می آمدند و سوالات دینی را از ایشان می پرسیدند و ایشان پاسخ  می دادند و نیز احادیث فراوانی از پدرانش و از علی ابن ابیطالب (ع) و رسول خدا (ص) برایشان نقل می فرمود .....

نمای داخلی قدمگاه متبرکه امام رضا(ع) در آبادان.abadan

بدین جهت هنگامی که کاروان حامل امام رضا (ع) از سمت شهر بیان (خرمشهر امروزی) به سوی آبادان رهسپار می گردد ، مردم آبادان به محض اطلاع از این موضوع به پیشواز و استقبال از امام (ع) همت می گمارند و استقبال شایانی از حضرت امام رضا (ع) به عمل می آورند ( البته باید اذعان داشت که در زمان وقوع این واقعه این مکان حاضر صحرایی لم یزرع و خشک بوده و شهر قدیم آبادان در مکان فعلی قدمگاه حضرت خضر نبی (ع) واقع بوده است ).

بر اساس آنچه که از متون تاریخ موثق برمی آید ، و نیز از جغرافیای تاریخی منطقه استنتاج می شود ، میتوان اظهار داشت که محل دیدار مردم شهر آبادان با امام عصر خویش ، در همین محل صورت پذیرفته و امام در همین مکان برای مردم ایراد سخنرانی داشته اند تا آنجا که مورخ بزرگ و نویسندهء کتاب تاریخ آبادان در روزگار اسلامی ، جناب آقای احمد جلالی عزیزیان ، اظهار می دارند که حضرت امام رضا (ع) نه تنها در این مکان با مومنین دیدار و گفتگو داشته اند ، بلکه در همین محل نماز گزارده و به مدت حدود 24 ساعت به استراحت پرداخته اند .

پس از عزیمت امام رضا (ع) از شهر آبادان و حرکت ایشان به سوی سرزمین طوس ( مشهد امروزی ) مردم آبادان که در همیشه تاریخ دل در گرو عشق اهل بیت (ع) داشته اند ، جهت زنده نگهداشتن و جاودان ساختن این خاطرهء شیرین اقدام به ساخت بنای یادبودی در همان مکان دیدار با امام (ع) می نمایند که در ادوار مختلف تاریخ مرتباً تجدید بنا          می گردیده است .

بسیاری از سالمندان آبادانی ، هنوز بنای سادهء ساخته شده از گل و حصیری را در همین مکان به یاد می آورند که مردم برای دعا و نیایش به آنجا می رفته اند ، بقایای این بنای قدیمی تا سال 1353 در همین مکان پابرجا بود تا آنکه در رژیم گذشته به بهانه خاک برداری جهت احداث کوی ملت و ساختمان سازی در شهرک مجاور این قدمگاه ، تمام آثار آن از بین رفت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در سال 1357 زمانی که عده ای در تدارک بازسازی این مکان مقدس بودند ، با شروع جنگ تحمیلی مجدداً این امر به تاخیر افتاد ولی از سال 1379 خورشیدی به اهتمام ریاست وقت اداره حج و اوقاف و زیارت شهرستان آبادان ، این مهم به انجام رسید و این بنا بازسازی و از نو برپا گردید .

امروزه توسط هئیت امناء این قدمگاه متبرکه مرتباً مراسم دعا و نیایش در مناسبتهای مختلف در محل زیارتگاه برگزار می گردد ، مردم بسیاری از دور و نزدیک برای زیارت و استشمام عطر خوش رضوی و زیارت و گرفتن حاجات به این مکان آمده و با خدای خویش راز و نیاز می کنند و از کرامات این زیارتگاه بسیار گفته شده و بسیار دیده ایم که می توان به شفا یافتن دو برادر مصروع در شب میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) در همین مکان در سال 1380 و نیز بینا گردیدن فردی نا بینا اشاره نمود که همهء این موارد با ذکر ادله و مدرک در نزد هئیت امناء این زیارتگاه ثبت است .

 

بر خود لازم میدانم که در اینجا از دوست بزرگوار خویش حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای شیخ علی طرفی بخاطر ارائه مطالب مستند و مستدل در این مورد به اینجانب و نیز دوست خوبم آرش عزیز جهت اینکه در این سفر عکاسی مرا همراهی نمود تشکر و قدردانی نموده و آرزو کنم تا خداوند به حق این نسیم رضوی که در شهر آبادان میوزد و آبادان را به شهر ثامن الائمه مشهور نموده حاجات مشروعهء همه حاجتمداران را برآورده سازد....... آمین

مردی در حال عبادت در قدمگاه امام رضا(ع) در آبادان.abadan نمای نزدیک از گنبد و بارگاه قدمگاه امام رضا(ع) در آبادان.abadan شبیه سازی از قبرستان بقیع در مجاورت قدمگاه امام رضا(ع) در آبادان توسط هئیت جوانان این قدمگاه.abadan شبیه سازی از منزل حضرت فاطمه زهرا(س) و علی(ع) در قدمگاه حضرت رضا(ع) در آبادان.abadan
 

ادامه مطلب | نظرات (9) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 5 تیر 1386

بازدید کنندهء گرامی ، برای دیدن عکسها در اندازهء واقعی ، روی هر عکس کلیک کنید .

ایران خودرو ، سایپا ، پارس خودرو ، کرمان خودرو ، گروه بهمن ، مدیران خودرو ، راین ، وانت باردو ، (cop) وانت باردو .سپر جدید ، (cop) وانت باردو . یورو ۴ .سپر جدید ، وانت باردو دوگانه سوز ، (cop) وانت باردو .سپر جدید.دوگانه سوز ، (cop) وانت باردو . یورو ۴ .سپر جدید.دوگانه سوز ، پژو روآ سال سفارشی ، پژو روآ سال / دوگانه سوز سفارشی ، SE سمند ، SE سمند پایه گازسوز ، سمند ال ایکس دوگانه سوز با ایربگ ، سمند ال ایکس / ایربگ راننده / کروز کنترل ، ELX سمند سورن ، با موتور ای اف ۷ ELX سمند سورن ، بدون مالتی پلکس EF7 سمند ، EF7 سمند مالتی پلکس ، EF7 سمند پایه گازسوز ، سمند سریر ، GLX 405 پژو ، GLX 405 . TU5 پژو ، GLX 405 . XUM پژو ، ۴۰۵ GLX / دوگانه سوز ، ۴۰۵ SLX پژو ، ۴۰۵ SLX / TU5 پژو ، ۴۰۵ SLX / دوگانه سوز ، پژو پارس معمولی ، پژو پارس معمولی / دوگانه سوز ، پژو پارس سال / دوگانه سوز ، پژو پارس سال ، پژو پارس سال سفارشی ، LX TU5 پژو پارس ، ELX پژو پارس ، ELX پژو پارس آپشن جدید ، TU5 پژو پارس سال / اتوماتیک ، EF7 پژو پارس سال / موتور ، EF7 پژو پارس دوگانه سوز / موتور ، ۲ پژو ۲۰۶ . تیپ ، ۳ پژو ۲۰۶ . تیپ ، ۵ پژو ۲۰۶ . تیپ ، ۶ پژو ۲۰۶ . تیپ ، V20 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، V10 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، V9 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، V8 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، V6 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، V4 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، V2 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، V1 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، پژو ۲۰۷ اتوماتیک ، پژو ۲۰۷ دنده ای ، ۱٫۶ رانا ، رانا ۱٫۶ سفارشی با استاندارد یورو ۴ ، فوتون وانت دیزلی ، E1 تندر ، E1 تندر اتوماتیک ، E1 تندر دوگانه سوز / تیپ ، E2 تندر ، E2 تندر دوگانه سوز / تیپ ، E2 تندر اتوماتیک ، پژو ۴۰۷ فول آپشن ۲۰۱۱ ، سوزوکی ویتارا اتومات کلاس ۵ ، سوزوکی ویتارا دنده ای کلاس ۵ ، سوزوکی ویتارا اتومات کلاس ۸ ، سوزوکی ویتارا دنده ای کلاس ۸ ، سوزوکی کیزاشی دنده معمولی . نیمه فول ، سوزوکی کیزاشی اتومات فول ، سوزوکی کیزاشی اتومات نیمه فول ، ۱۳۲ EX .پراید ، ۱۳۲ LE .پراید ، ۱۳۲ SX .پراید ، ۱۳۲ SX .پراید ایربگ دار ، ۱۳۲ SL .پراید گازسوز ، ۱۳۲ SL .پراید ، ۱۴۱ EX .پراید ، ۱۴۱ LE.پراید ، ۱۴۱ SX.پراید ، ۱۴۱ SL.پراید ، ۱۱۱ EX .پراید ، ۱۱۱ LE .پراید ، ۱۱۱ SX .پراید ، ۱۱۱ SL .پراید ، ۱۳۱ SL .پراید ایربگ دار ، ۱۳۱ SL .پراید گازسوز ، پراید ۱۳۱ موتور اچ پی - پایه گازسوز ، ۱۳۱ SL .پراید ، ۱۳۱ SX .پراید ، ۱۳۱ LE .پراید ، ۱۳۱ EX .پراید ، SL تیبا ، EX تیبا ، LX تیبا ، SX تیبا فول ، ریو / ای بی اس / آپشنال ، ریو اتوماتیک ، وانت نیسان . ای بی اس . تاخوگراف ، وانت نیسان دوگانه سوز/ تاخوگراف ، وانت نیسان دیزل. ای بی اس . کولر ، سیتروئن زانتیا . مشابه صفر . ۸۹ ، پیکاپ تک کابین اتاق جدید ، پیکاپ دوکابین .اتاق جدید ، ۲۰۱۱ جدید C5 ، مورانو ۲۰۱۲ ، HIGH نیسان تینا / فول ، MID / نیسان تینا ، HIGH نیسان قشقایی ، MID نیسان قشقایی ، سرانزا ، ماکسیما اتوماتیک . بهترین رنگ ، ماکسیما اتوماتیک / سیستم مولتی ، ماکسیما معمولی . بهترین رنگ ، مگان ۲۰۰۰ اتومات / نیمه فول ، مگان ۲۰۰۰ فول آپشنال ، مگان ۲۰۰۰ دنده ای ، مگان ۱۶۰۰ / فول ، مگان ۱۶۰۰ / نیمه فول ، تندر ۹۰ . دوگانه سوز E2 ، تندر ۹۰ . بنزینی / یورو ۴ E2 ، پارس تندر . اتاق جدید ، تندر ۹۰ . دوگانه سوز E1 ، تندر ۹۰ . یورو ۴ E1 ، هیوندای آوانته اتوماتیک ، هیوندای آوانته معمولی ، هیوندای ورنا اتوماتیک ، هیوندای ورنا معمولی ، لیفان ۵۲۰ ، لیفان ۵۲۰ آی ، لیفان ۶۲۰ ، ۱۸۰۰cc /لیفان تلنت ۶۲۰ ، جک توجوی هاچ بک ، جک توجوی صندوقدار ، X60 ، لوبو ، مزدا۳ / تیپ ۱ صندوق دار ، مزدا۳ / تیپ ۲ صندوق دار ، مزدا۳ / تیپ ۳ صندوق دار ، مزدا۳ / تیپ ۱ هاچ بک ، مزدا۳ / تیپ ۳ هاچ بک ، مزدا۳ / صندوقدار . تیپ ۴ / آپشن جدید ، مزدا۳ قدیم تیپ ۳٫مشابه صفر .۸۹ ، مزدا ۲ فول ، وانت مزدا تک کابین ، وانت مزدا تک کابین دوگانه سوز ، وانت مزدا ۲ کابین ، وانت مزدا ۲ کابین دوگانه سوز ، اتوماتیک /B50 ، FAW ون دوگانه سوز ، ایسوزو ۵ تن ، ایسوزو ۶ تن ، ایسوزو ۸ تن ، مینی بوس ۲۰ نفره سحر ، FVR کامیون ۱۸ تن ، BMC کشنده جفت محور ، BMC شاسی کمپرسی و میکسر ، FAW 420 کشنده دو محور ، وانت کاپرا تک کابین ، وانت کاپرا دوکابین - تک دیفرانسیل ، وانت کاپرا دوکابین - دو دیفرانسیل ، MVM 110 /سه سیلندر ، MVM 110/ چهار سیلندر ، MVM 110/ چهارسیلندر اتوماتیک ، آپشن دار / MVM 530 ، MVM 530 ، MVM 315 ، چری ویانا ، X33 _ تیگو ، ELITE - ولیکس سی ۳۰٫ دنده معمولی ، Luxury - ولیکس سی ۳۰٫ دنده معمولی ، ELITE - ولیکس سی ۳۰٫ اتوماتیک ، Luxury - ولیکس سی ۳۰٫ اتوماتیک ، گریت وال - وینگل ، Hyundai ، Toyota ، Kia Motors ، B.M.W ، Mercedes-Benz ، Porsche ، Lexus ، MG Motor ، SsangYong ، Renault ، GEELY ، Alfa Romeo ، Maserati ، سوناتا اتاق قدیم . فول کامل ۲۰۱۰ ، سوناتا.۲۰۱۳٫فول ترین آپشن ، سوناتا ۲۰۱۳ / ۲ ایربگ ، سنتنیال ۲۰۱۳/ ایکاس ۴ نفره ، سنتنیال ۲۰۱۳ / ایکاس ۵ نفره ، آزرا ۲۰۱۰ / مشابه صفر ، آزرا ۲۰۱۱ / صفر ، آزرا جدید فول با رادار / ۲۰۱۳/ گرنجور ، آزرا جدید/نیمه فول/ گرنجور ، جنسیس ۲۰۱۱ ، VIP / جنسیس/۲۰۱۳/ اتاق جدید ، جنسیس کوپه ، جنسیس کوپه . اتاق جدید .۲۰۱۳ ، هیوندای کوپه / فول ۳ آمپر / مشابه صفر ۲۰۰۹ ، i30 هیوندای ، i20 هیوندای ، توسان. مشابه صفر. ۲۰۱۰ ، فول ۱۰ ایربگ. ( ix35 ) 2013. توسان ، فول ۲ ایربگ. ( ix35 ) 2013. توسان ، فول کامل. ( ix55 ) 2013.وراکروز ، سانتافه . فول کامل/ ۲۰۱۲ ، سانتافه . فول کامل. پاناروما / ۲۰۱۳ ، H1 ون هفت نفره ، VXR.V8 لندکروز ، GXR.V6 لندکروز ، GXR NEW لندکروز ۲۰۱۳ . سپربلند ، GXR NEW لندکروز ۲۰۱۳ . سپرکوتاه ، اف جی کروز . ۲۰۱۳ ، فورچونر / وی ایکس / اتاق جدید ، روفور ، راو . سفارشی ، پرادو .جی ایکس ۲ در آفرود / فول ۹ ایربگ ، پرادو .جی ایکس ۲ در آفرود / فول ۲ ایربگ ، پرادو .جی ایکس ۴ درآفرود / فول ، پرادو .جی ایکس ۴ در آنرود ، پرادو .وی ایکس ۲ در ، پرادو .وی ایکس ۴ در آفرود / ۲ ایربگ ، پرادو .وی ایکس ۴ در آنرود ، هایلوکس دوکابین بلند ، هایلوکس دوکابین کوتاه ، آریون ۲۰۱۱ ، آریون. اتاق جدید گراند .۲۰۱۳ ، آریون. اتاق جدید اس ای .۲۰۱۳ ، GLXکمری نیمه فول ۲۰۱۲ ، GLXکمری فول ۲۰۱۲ ، GLX . 2013 کمری اتاق جدید ، SE . 2013 کمری اتاق جدید ، ( یاریس هاچ بک ( اتاق جدید ، یاریس صندوق دار ، XLI کرولا ، ون پریوی ، ون هایس ، تیپ ۸ / V8 موهاوی ، V6 موهاوی ، کادنزا. ۲۰۱۳ . فول آپشنال ، کادنزا . ۲ ایربگ ، سورنتو اتاق جدید تیپ ۸ . ۲۰۱۳ ، اسپورتیج . مشابه صفر . ۲۰۱۰ ، اسپورتیج جدید/ ۲۰۱۳ / فول ترین آپشن ۲٫۰ ، اسپورتیج جدید/ ۲۰۱۳ / ۲ ایربگ ۲٫۴ ، اسپورتیج جدید/ ۲۰۱۳ / ۱۰ ایربگ ۲٫۴ ، اپیروس . مشابه صفر . ۲۰۱۰ ، اپتیما . مشابه صفر . ۲۰۱۰ ، اپتیما. ۲۰۱۳ . ۱۰ ایربگ ، اپتیما. ۲ ایربگ . ۲۰۱۳ ، سراتو کوپه ۱۶۰۰ ، سراتو کوپه ۲۰۰۰ ، پیکانتو ، کارنز ، سراتو ۱۶۰۰ سی سی / ۲۰۱۳ ، سراتو ۲۰۰۰ سی سی/ ۲۰۱۳ ، ۵۲۳ ، 520 ، 528 ، 750 LI ، 328 ، 320. Cabriolet ، 630. Cabriolet ، 640 . Coupe ، 320 ، کروک ۳۳۵ ، Z4 23I ، Z4 30I ، Z4 35I ، M6 AC SCHNITZER ، X1 ، X3 - 2.8 ، X6 - 5 litere ، X6 - 5 litere.Human ، X6 - 3.5 litere ، بنز سی ۲۰۰ - مانیتور بزرگ ، بنز سی ۳۰۰ ، بنز سی ۳۵۰ ، B180 ، ای ۲۰۰ ، ای ۳۰۰ ، ای ۳۵۰ ، ای ۳۵۰ کروک ، ای ۳۵۰ . سری کوپه ، اس ۳۵۰ ، اس ۵۰۰ لانگ / ۲۰۱۳ ، اس ۵۵۰ ، GLK . AMG . ۳۵۰ ، اس ال کی ۳۵۰ ، اس ال ۵۰۰ ، اس ال ۳۵۰ ، سی ال اس ۳۵۰ ، سی ال ۵۰۰ ، سی ال اس ۵۰۰ ، سی ال اس ۵۵۰ ، Cayman S ، Boxster S ، 911 ، 911 New ، کایان ۶ سیلندر ، کایان ۸ سیلندر توربو ، کایان ۸ سیلندر ، پانامرا فور اس ۲۰۱۳ / توربو ، پانامرا فور اس ، پانامرا . ۶ سیلندر ، آر ایکس ۳۵۰ / فول ، آر ایکس ۳۵۰ / اتاق جدید / پلاتینیوم ، ال ایکس ۵۷۰ / آنرود / ۲۰۱۳ ، ال ایکس ۵۷۰ / آفرود / ۲۰۱۳ ، ای اس ۳۵۰ / فول ، ای اس ۳۵۰ / پلاتینیوم / ۲۰۱۳ ، جی اس ۴۶۰ ، SC 430 COUPE ، CT200H / HYBRiD ، ال اس ۴۶۰ - لانگ ، ال اس ۴۶۰ - اتومن ، آی اس ۳۰۰ ، آی اس ۳۰۰ / کروک ، ام جی ۶ / فول جی تی ، ام جی ۶ / فول مگنت ، ام جی ۶ ، ام جی ۵۵۰ ، CW700/چیرمن ، ون رودیوس ، کایرون ، اکتیون ، رکستون ، لتیتود فول آپشن ، Privilege لتیتود ، لاگونا کوپه ۳۵۰۰ اتوماتیک ، (۴CONTROL) لاگونا کوپه ، اسکالا ، کولیوس/ اتاق جدید ، کولیوس دو دیفرانسیل تیپ ۲ ، کولیوس دو دیفرانسیل تیپ ۳ ، E2 فلوئنس ، E4 فلوئنس ، ۲۰۱۳ . EC7 ، هاچ بک . ۲۰۱۳ EC7-RV ، SC7 ، آلفارومئو / جولیتا . فول ، آلفارومئو / جولیتا . نیمه فول ، آلفارومئو / میتو . فول ، آلفارومئو / میتو . نیمه فول ، فول ترین آپشن . GTS. مازراتی.کواتروپورته ، مازراتی . کواتروپورته ، مازراتی . گرن کابریو ، مازراتی . گرن توریسمو ، مازراتی . گرن توریسمو اس ، پروتون . جن تو . ۲۰۰۹ . اتوماتیک ، پروتون . جن تو . ۲۰۰۹ . معمولی ، اسمارت فورتو ، ASX میتسوبیشی ، پاژن / پیکاپ ، قیمت ایران خودرو ، قیمت سایپا ، قیمت پارس خودرو ، قیمت کرمان خودرو ، قیمت گروه بهمن ، قیمت مدیران خودرو ، قیمت راین ، قیمت وانت باردو ، قیمت (cop) وانت باردو .سپر جدید ، قیمت (cop) وانت باردو . یورو ۴ .سپر جدید ، قیمت وانت باردو دوگانه سوز ، قیمت (cop) وانت باردو .سپر جدید.دوگانه سوز ، قیمت (cop) وانت باردو . یورو ۴ .سپر جدید.دوگانه سوز ، قیمت پژو روآ سال سفارشی ، قیمت پژو روآ سال / دوگانه سوز سفارشی ، قیمت SE سمند ، قیمت SE سمند پایه گازسوز ، قیمت سمند ال ایکس دوگانه سوز با ایربگ ، قیمت سمند ال ایکس / ایربگ راننده / کروز کنترل ، قیمت ELX سمند سورن ، قیمت با موتور ای اف ۷ ELX سمند سورن ، قیمت بدون مالتی پلکس EF7 سمند ، قیمت EF7 سمند مالتی پلکس ، قیمت EF7 سمند پایه گازسوز ، قیمت سمند سریر ، قیمت GLX 405 پژو ، قیمت GLX 405 . TU5 پژو ، قیمت GLX 405 . XUM پژو ، قیمت ۴۰۵ GLX / دوگانه سوز ، قیمت ۴۰۵ SLX پژو ، قیمت ۴۰۵ SLX / TU5 پژو ، قیمت ۴۰۵ SLX / دوگانه سوز ، قیمت پژو پارس معمولی ، قیمت پژو پارس معمولی / دوگانه سوز ، قیمت پژو پارس سال / دوگانه سوز ، قیمت پژو پارس سال ، قیمت پژو پارس سال سفارشی ، قیمت LX TU5 پژو پارس ، قیمت ELX پژو پارس ، قیمت ELX پژو پارس آپشن جدید ، قیمت TU5 پژو پارس سال / اتوماتیک ، قیمت EF7 پژو پارس سال / موتور ، قیمت EF7 پژو پارس دوگانه سوز / موتور ، قیمت ۲ پژو ۲۰۶ . تیپ ، قیمت ۳ پژو ۲۰۶ . تیپ ، قیمت ۵ پژو ۲۰۶ . تیپ ، قیمت ۶ پژو ۲۰۶ . تیپ ، قیمت V20 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، قیمت V10 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، قیمت V9 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، قیمت V8 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، قیمت V6 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، قیمت V4 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، قیمت V2 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، قیمت V1 پژو ۲۰۶ صندوقدار / تیپ ، قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک ، قیمت پژو ۲۰۷ دنده ای ، قیمت ۱٫۶ رانا ، قیمت رانا ۱٫۶ سفارشی با استاندارد یورو ۴ ، قیمت فوتون وانت دیزلی ، قیمت E1 تندر ، قیمت E1 تندر اتوماتیک ، قیمت E1 تندر دوگانه سوز / تیپ ، قیمت E2 تندر ، قیمت E2 تندر دوگانه سوز / تیپ ، قیمت E2 تندر اتوماتیک ، قیمت پژو ۴۰۷ فول آپشن ۲۰۱۱ ، قیمت سوزوکی ویتارا اتومات کلاس ۵ ، قیمت سوزوکی ویتارا دنده ای کلاس ۵ ، قیمت سوزوکی ویتارا اتومات کلاس ۸ ، قیمت سوزوکی ویتارا دنده ای کلاس ۸ ، قیمت سوزوکی کیزاشی دنده معمولی . نیمه فول ، قیمت سوزوکی کیزاشی اتومات فول ، قیمت سوزوکی کیزاشی اتومات نیمه فول ، قیمت ۱۳۲ EX .پراید ، قیمت ۱۳۲ LE .پراید ، قیمت ۱۳۲ SX .پراید ، قیمت ۱۳۲ SX .پراید ایربگ دار ، قیمت ۱۳۲ SL .پراید گازسوز ، قیمت ۱۳۲ SL .پراید ، قیمت ۱۴۱ EX .پراید ، قیمت ۱۴۱ LE.پراید ، قیمت ۱۴۱ SX.پراید ، قیمت ۱۴۱ SL.پراید ، قیمت ۱۱۱ EX .پراید ، قیمت ۱۱۱ LE .پراید ، قیمت ۱۱۱ SX .پراید ، قیمت ۱۱۱ SL .پراید ، قیمت ۱۳۱ SL .پراید ایربگ دار ، قیمت ۱۳۱ SL .پراید گازسوز ، قیمت پراید ۱۳۱ موتور اچ پی - پایه گازسوز ، قیمت ۱۳۱ SL .پراید ، قیمت ۱۳۱ SX .پراید ، قیمت ۱۳۱ LE .پراید ، قیمت ۱۳۱ EX .پراید ، قیمت SL تیبا ، قیمت EX تیبا ، قیمت LX تیبا ، قیمت SX تیبا فول ، قیمت ریو / ای بی اس / آپشنال ، قیمت ریو اتوماتیک ، قیمت وانت نیسان . ای بی اس . تاخوگراف ، قیمت وانت نیسان دوگانه سوز/ تاخوگراف ، قیمت وانت نیسان دیزل. ای بی اس . کولر ، قیمت سیتروئن زانتیا . مشابه صفر . ۸۹ ، قیمت پیکاپ تک کابین اتاق جدید ، قیمت پیکاپ دوکابین .اتاق جدید ، قیمت ۲۰۱۱ جدید C5 ، قیمت مورانو ۲۰۱۲ ، قیمت HIGH نیسان تینا / فول ، قیمت MID / نیسان تینا ، قیمت HIGH نیسان قشقایی ، قیمت MID نیسان قشقایی ، قیمت سرانزا ، قیمت ماکسیما اتوماتیک . بهترین رنگ ، قیمت ماکسیما اتوماتیک / سیستم مولتی ، قیمت ماکسیما معمولی . بهترین رنگ ، قیمت مگان ۲۰۰۰ اتومات / نیمه فول ، قیمت مگان ۲۰۰۰ فول آپشنال ، قیمت مگان ۲۰۰۰ دنده ای ، قیمت مگان ۱۶۰۰ / فول ، قیمت مگان ۱۶۰۰ / نیمه فول ، قیمت تندر ۹۰ . دوگانه سوز E2 ، قیمت تندر ۹۰ . بنزینی / یورو ۴ E2 ، قیمت پارس تندر . اتاق جدید ، قیمت تندر ۹۰ . دوگانه سوز E1 ، قیمت تندر ۹۰ . یورو ۴ E1 ، قیمت هیوندای آوانته اتوماتیک ، قیمت هیوندای آوانته معمولی ، قیمت هیوندای ورنا اتوماتیک ، قیمت هیوندای ورنا معمولی ، قیمت لیفان ۵۲۰ ، قیمت لیفان ۵۲۰ آی ، قیمت لیفان ۶۲۰ ، قیمت ۱۸۰۰cc /لیفان تلنت ۶۲۰ ، قیمت جک توجوی هاچ بک ، قیمت جک توجوی صندوقدار ، قیمت X60 ، قیمت لوبو ، قیمت مزدا۳ / تیپ ۱ صندوق دار ، قیمت مزدا۳ / تیپ ۲ صندوق دار ، قیمت مزدا۳ / تیپ ۳ صندوق دار ، قیمت مزدا۳ / تیپ ۱ هاچ بک ، قیمت مزدا۳ / تیپ ۳ هاچ بک ، قیمت مزدا۳ / صندوقدار . تیپ ۴ / آپشن جدید ، قیمت مزدا۳ قدیم تیپ ۳٫مشابه صفر .۸۹ ، قیمت مزدا ۲ فول ، قیمت وانت مزدا تک کابین ، قیمت وانت مزدا تک کابین دوگانه سوز ، قیمت وانت مزدا ۲ کابین ، قیمت وانت مزدا ۲ کابین دوگانه سوز ، قیمت اتوماتیک /B50 ، قیمت FAW ون دوگانه سوز ، قیمت ایسوزو ۵ تن ، قیمت ایسوزو ۶ تن ، قیمت ایسوزو ۸ تن ، قیمت مینی بوس ۲۰ نفره سحر ، قیمت FVR کامیون ۱۸ تن ، قیمت BMC کشنده جفت محور ، قیمت BMC شاسی کمپرسی و میکسر ، قیمت FAW 420 کشنده دو محور ، قیمت وانت کاپرا تک کابین ، قیمت وانت کاپرا دوکابین - تک دیفرانسیل ، قیمت وانت کاپرا دوکابین - دو دیفرانسیل ، قیمت MVM 110 /سه سیلندر ، قیمت MVM 110/ چهار سیلندر ، قیمت MVM 110/ چهارسیلندر اتوماتیک ، قیمت آپشن دار / MVM 530 ، قیمت MVM 530 ، قیمت MVM 315 ، قیمت چری ویانا ، قیمت X33 _ تیگو ، قیمت ELITE - ولیکس سی ۳۰٫ دنده معمولی ، قیمت Luxury - ولیکس سی ۳۰٫ دنده معمولی ، قیمت ELITE - ولیکس سی ۳۰٫ اتوماتیک ، قیمت Luxury - ولیکس سی ۳۰٫ اتوماتیک ، قیمت گریت وال - وینگل ، قیمت Hyundai ، قیمت Toyota ، قیمت Kia Motors ، قیمت B.M.W ، قیمت Mercedes-Benz ، قیمت Porsche ، قیمت Lexus ، قیمت MG Motor ، قیمت SsangYong ، قیمت Renault ، قیمت GEELY ، قیمت Alfa Romeo ، قیمت Maserati ، قیمت سوناتا اتاق قدیم . فول کامل ۲۰۱۰ ، قیمت سوناتا.۲۰۱۳٫فول ترین آپشن ، قیمت سوناتا ۲۰۱۳ / ۲ ایربگ ، قیمت سنتنیال ۲۰۱۳/ ایکاس ۴ نفره ، قیمت سنتنیال ۲۰۱۳ / ایکاس ۵ نفره ، قیمت آزرا ۲۰۱۰ / مشابه صفر ، قیمت آزرا ۲۰۱۱ / صفر ، قیمت آزرا جدید فول با رادار / ۲۰۱۳/ گرنجور ، قیمت آزرا جدید/نیمه فول/ گرنجور ، قیمت جنسیس ۲۰۱۱ ، قیمت VIP / جنسیس/۲۰۱۳/ اتاق جدید ، قیمت جنسیس کوپه ، قیمت جنسیس کوپه . اتاق جدید .۲۰۱۳ ، قیمت هیوندای کوپه / فول ۳ آمپر / مشابه صفر ۲۰۰۹ ، قیمت i30 هیوندای ، قیمت i20 هیوندای ، قیمت توسان. مشابه صفر. ۲۰۱۰ ، قیمت فول ۱۰ ایربگ. ( ix35 ) 2013. توسان ، قیمت فول ۲ ایربگ. ( ix35 ) 2013. توسان ، قیمت فول کامل. ( ix55 ) 2013.وراکروز ، قیمت سانتافه . فول کامل/ ۲۰۱۲ ، قیمت سانتافه . فول کامل. پاناروما / ۲۰۱۳ ، قیمت H1 ون هفت نفره ، قیمت VXR.V8 لندکروز ، قیمت GXR.V6 لندکروز ، قیمت GXR NEW لندکروز ۲۰۱۳ . سپربلند ، قیمت GXR NEW لندکروز ۲۰۱۳ . سپرکوتاه ، قیمت اف جی کروز . ۲۰۱۳ ، قیمت فورچونر / وی ایکس / اتاق جدید ، قیمت روفور ، قیمت راو . سفارشی ، قیمت پرادو .جی ایکس ۲ در آفرود / فول ۹ ایربگ ، قیمت پرادو .جی ایکس ۲ در آفرود / فول ۲ ایربگ ، قیمت پرادو .جی ایکس ۴ درآفرود / فول ، قیمت پرادو .جی ایکس ۴ در آنرود ، قیمت پرادو .وی ایکس ۲ در ، قیمت پرادو .وی ایکس ۴ در آفرود / ۲ ایربگ ، قیمت پرادو .وی ایکس ۴ در آنرود ، قیمت هایلوکس دوکابین بلند ، قیمت هایلوکس دوکابین کوتاه ، قیمت آریون ۲۰۱۱ ، قیمت آریون. اتاق جدید گراند .۲۰۱۳ ، قیمت آریون. اتاق جدید اس ای .۲۰۱۳ ، قیمت GLXکمری نیمه فول ۲۰۱۲ ، قیمت GLXکمری فول ۲۰۱۲ ، قیمت GLX . 2013 کمری اتاق جدید ، قیمت SE . 2013 کمری اتاق جدید ، قیمت ( یاریس هاچ بک ( اتاق جدید ، قیمت یاریس صندوق دار ، قیمت XLI کرولا ، قیمت ون پریوی ، قیمت ون هایس ، قیمت تیپ ۸ / V8 موهاوی ، قیمت V6 موهاوی ، قیمت کادنزا. ۲۰۱۳ . فول آپشنال ، قیمت کادنزا . ۲ ایربگ ، قیمت سورنتو اتاق جدید تیپ ۸ . ۲۰۱۳ ، قیمت اسپورتیج . مشابه صفر . ۲۰۱۰ ، قیمت اسپورتیج جدید/ ۲۰۱۳ / فول ترین آپشن ۲٫۰ ، قیمت اسپورتیج جدید/ ۲۰۱۳ / ۲ ایربگ ۲٫۴ ، قیمت اسپورتیج جدید/ ۲۰۱۳ / ۱۰ ایربگ ۲٫۴ ، قیمت اپیروس . مشابه صفر . ۲۰۱۰ ، قیمت اپتیما . مشابه صفر . ۲۰۱۰ ، قیمت اپتیما. ۲۰۱۳ . ۱۰ ایربگ ، قیمت اپتیما. ۲ ایربگ . ۲۰۱۳ ، قیمت سراتو کوپه ۱۶۰۰ ، قیمت سراتو کوپه ۲۰۰۰ ، قیمت پیکانتو ، قیمت کارنز ، قیمت سراتو ۱۶۰۰ سی سی / ۲۰۱۳ ، قیمت سراتو ۲۰۰۰ سی سی/ ۲۰۱۳ ، قیمت ۵۲۳ ، قیمت 520 ، قیمت 528 ، قیمت 750 LI ، قیمت 328 ، قیمت 320. Cabriolet ، قیمت 630. Cabriolet ، قیمت 640 . Coupe ، قیمت 320 ، قیمت کروک ۳۳۵ ، قیمت Z4 23I ، قیمت Z4 30I ، قیمت Z4 35I ، قیمت M6 AC SCHNITZER ، قیمت X1 ، قیمت X3 - 2.8 ، قیمت X6 - 5 litere ، قیمت X6 - 5 litere.Human ، قیمت X6 - 3.5 litere ، قیمت بنز سی ۲۰۰ - مانیتور بزرگ ، قیمت بنز سی ۳۰۰ ، قیمت بنز سی ۳۵۰ ، قیمت B180 ، قیمت ای ۲۰۰ ، قیمت ای ۳۰۰ ، قیمت ای ۳۵۰ ، قیمت ای ۳۵۰ کروک ، قیمت ای ۳۵۰ . سری کوپه ، قیمت اس ۳۵۰ ، قیمت اس ۵۰۰ لانگ / ۲۰۱۳ ، قیمت اس ۵۵۰ ، قیمت GLK . AMG . ۳۵۰ ، قیمت اس ال کی ۳۵۰ ، قیمت اس ال ۵۰۰ ، قیمت اس ال ۳۵۰ ، قیمت سی ال اس ۳۵۰ ، قیمت سی ال ۵۰۰ ، قیمت سی ال اس ۵۰۰ ، قیمت سی ال اس ۵۵۰ ، قیمت Cayman S ، قیمت Boxster S ، قیمت 911 ، قیمت 911 New ، قیمت کایان ۶ سیلندر ، قیمت کایان ۸ سیلندر توربو ، قیمت کایان ۸ سیلندر ، قیمت پانامرا فور اس ۲۰۱۳ / توربو ، قیمت پانامرا فور اس ، قیمت پانامرا . ۶ سیلندر ، قیمت آر ایکس ۳۵۰ / فول ، قیمت آر ایکس ۳۵۰ / اتاق جدید / پلاتینیوم ، قیمت ال ایکس ۵۷۰ / آنرود / ۲۰۱۳ ، قیمت ال ایکس ۵۷۰ / آفرود / ۲۰۱۳ ، قیمت ای اس ۳۵۰ / فول ، قیمت ای اس ۳۵۰ / پلاتینیوم / ۲۰۱۳ ، قیمت جی اس ۴۶۰ ، قیمت SC 430 COUPE ، قیمت CT200H / HYBRiD ، قیمت ال اس ۴۶۰ - لانگ ، قیمت ال اس ۴۶۰ - اتومن ، قیمت آی اس ۳۰۰ ، قیمت آی اس ۳۰۰ / کروک ، قیمت ام جی ۶ / فول جی تی ، قیمت ام جی ۶ / فول مگنت ، قیمت ام جی ۶ ، قیمت ام جی ۵۵۰ ، قیمت CW700/چیرمن ، قیمت ون رودیوس ، قیمت کایرون ، قیمت اکتیون ، قیمت رکستون ، قیمت لتیتود فول آپشن ، قیمت Privilege لتیتود ، قیمت لاگونا کوپه ۳۵۰۰ اتوماتیک ، قیمت (۴CONTROL) لاگونا کوپه ، قیمت اسکالا ، قیمت کولیوس/ اتاق جدید ، قیمت کولیوس دو دیفرانسیل تیپ ۲ ، قیمت کولیوس دو دیفرانسیل تیپ ۳ ، قیمت E2 فلوئنس ، قیمت E4 فلوئنس ، قیمت ۲۰۱۳ . EC7 ، قیمت هاچ بک . ۲۰۱۳ EC7-RV ، قیمت SC7 ، قیمت آلفارومئو / جولیتا . فول ، قیمت آلفارومئو / جولیتا . نیمه فول ، قیمت آلفارومئو / میتو . فول ، قیمت آلفارومئو / میتو . نیمه فول ، قیمت فول ترین آپشن . GTS. مازراتی.کواتروپورته ، قیمت مازراتی . کواتروپورته ، قیمت مازراتی . گرن کابریو ، قیمت مازراتی . گرن توریسمو ، قیمت مازراتی . گرن توریسمو اس ، قیمت پروتون . جن تو . ۲۰۰۹ . اتوماتیک ، قیمت پروتون . جن تو . ۲۰۰۹ . معمولی ، قیمت اسمارت فورتو ، قیمت ASX میتسوبیشی ، قیمت پاژن / پیکاپ
 

ادامه مطلب | نظرات (12) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 22 خرداد 1386

نمای بیرونی زیارتگاه سید عباس در آبادان ایستگاه 12 abadan

سید عباس یکی از سادات محترم و صاحب کرامت شهرستان آبادان است .

زندگانی این سید بزرگوار بر خلاف شهرتش در هاله ای از ابهام فرو رفته و متاسفانه اطلاعات بسیار کم و ضدو نقیضی از حیات ایشان در دست داریم  فقط میدانیم که او در سال 1298 هجری شمسی در همین شهر آبادان وفات یافته است ولی تاریخ تولد ایشان مشخص نیست ، ضمن آنکه تاریخ وفات ثبت شده بر روی سنگ بالای مزار ایشان نیز خالی از حقیقت بوده و بنا به گفتهء بستگان سید عباس حداکثر بیش از 40 سال از عمر این سنگ نگذشته و تاریخ حک شده بر روی آن بر اساس حکایت های نقل شدهء سینه به سینه      می باشد .

آنچه از آن بزرگوار میدانیم این است که سید عباس از سادات شیعهء حجاز بوده و در پی بالا گرفتن آتش جنگ و اختلاف بین شیعه و سنی در سرزمین عربستان ، او به همراه برادرش سید هاشم ابتدا به عراق و سپس به ایران و آبادان کوچ می کنند و در همین محل رحل اقامت می افکنند .

سید هاشم برادر سید عباس پس از مدتی طاقت از کف میدهد و به سوی سرزمین مادری خویش ، حجاز ، باز میگردد ، ولی سید عباس در همین شهر باقی مانده و به آباد سازی زمینها و نخیلاتی که درست در مقابل همین زیارتگاه واقع بوده اند و در ملکیت شیخ خزعل و برخی شیوخ عشیرهء بغلانی بوده است می پردازد .

ما نمیدانیم که سید عباس در چه سنی و در کدامین مرحلهء عمر خویش به آبادان قدم   می گذارد ولی با توجه به اینکه ایشان در همین شهر (آبادان) زندگی زناشویی خویش را با یکی از دختران سید محمد ابوتاوه (یکی دیگر از سادات مکرم آبادان) آغاز می نماید و نیز با توجه به تاریخ تولد سید یاسین تنها بازماندهء سید عباس در آبادان به نظر می رسد که آن جناب در عنفوان جوانی به شهر آبادان وارد و ساکن گردیده باشند .

هر روزه بویژه در اعیاد و مناسبت های خاص و نیز در پنجشنبه شب ها این زیارتگاه پذیرای زائرین بسیاری از شهرهای دور و نزدیک بوده و حاجتمندان بسیاری به زیارت این آرامگاه شتافته و حاجت روا به سوی کاشانهء خویش باز می گردند .

 

به مهر تربتی که به نشانهء حاجت روا شدن به مقبرهء سید عباس در آبادان چسبیده توجه کنید.abadan زیارت مقبرهء سید عباس در آبادان.abadan دختران جوان در حال روشن کردن شمع در باب المراد زیارتگاه سید عباس در آبادان.abadan نمای داخلی محوطه سید عباس در آبادان،سایبانهای محقر برای پذیرایی از مهمانان گرامی.abadan
 

ادامه مطلب | نظرات (24) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 22 خرداد 1386

بازدید کنندهء گرامی ، برای دیدن عکسها در اندازهء واقعی ، روی هر عکس کلیک کنید .


 

ادامه مطلب | نظرات (1) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 16 خرداد 1386

کلیسای ارامنهء آبادان abadan آبادان عزیز ما از دیر باز یکی از مظاهر گفتگوی تمدنها و پذیرش آراء وادیان سایر مذاهب بوده است ، این موضوع را می توان با نگاهی ساده به تعداد معابد و مساجد پیروان سایر مذاهب و ادیان در شهر آبادان دریافت .
وجود کلیساهای متعدد ، کنیسه ها ، معابد سیک ها و هندوان ، مساجد سایر ملل مسلمان و مسلمانان پیرو سایر مذاهب اسلامی .... همگی حاکی از وجود یک اعتقاد و احترام نسبت به معتقدین به دیگر ادیان است ، هر چند که از این معابد و زیارتگاهها که نام بردیم شاید چندتایی بیشتر باقی نمانده باشد ، آنهم بصورتی نیمه ویران و متروک و از بعضی از آنها دیگر فقط نامی مانده است و خاطره ای در ذهن سالمندان...
اما یکی از این مکانها که هنوز سالم مانده و همچون ساختمانی زیبا گوشه ای از شهر خوبان را زینت می بخشد ، کلیسای ارامنهء گریگوری آبادان است ، کلیسایی که در سال 1958 میلادی (1336 هجری شمسی) بنا گردیده و بزرگترین تالار اجتماعات ارامنهء مقیم آبادان محسوب می گردیده است . شاید برخی بیندیشند که حضور این همه مکان مقدسه در شهر آبادان ریشه در صنعتی بودن این شهر و حضور بیگانگان در یک قرن اخیر داشته باشد ، اما با نگاهی به پشت سر و آنچه که در کتب گذشتگان بر جای مانده در می یابیم که حضور این همه ادیان در این شهر باستانی ریشه در هزاره های پیشین دارد : ابن بطوطه جهانگرد مسلمان که در قرن هشتم هجری از این شهر دیدن نموده به وجود مساجد ، معابد و رباطهای بسیار در آبادان اشاره دارد و اسطخری در بیش از هزار سال پیش این شهر را شهری مسلمان با حضور پیروان بسیار از سایر ادیان معرفی می کند .
باید دانست که این کلیسای ارامنه که به کلیسای قاراپت مقدس مشهور است اولین کلیسای ارامنهء آبادان در عصر حاضر محسوب نمی گردد ، بلکه پیش از احداث این کلیسا در آبادان دو کلیسای دیگر نیز وجود داشته اند : کلیسای کریستوفر ، در منطقهء بریم آبادان که در سال 1928 میلادی (1306 هجری شمسی) احداث گردید و متعلق به مسیحیان پروتستان آبادان بوده است و دیگر کلیسای آبادان که در سال 1951 میلادی (1329 هجری شمسی) تاسیس گردید ، کلیسای آشوری بوده که در نزدیکی فلکهء الفی جای داشته و مورد استفادهء مسیحیان آشوری آبادان قرار می گرفته ، که امروزه دیگر از آن دو کلیسای قدیمی اثری بر جای نمانده است .
همشهریان مهربان مسیحی ما هنوز هم هر یکشنبه برای اجرای مناسک و مراسم مذهبی خویش به این کلیسا می آیند و در آزادی کامل به برگزاری آیین خویش می پردازند . متولی امروز این کلیسا یکی از ارامنهء خوشنام آبادان به نام آقای مانوکیان می باشد که کارمند بیمارستان امام خمینی (ره) است .

مسجد و مدرسه و دیر در آبادان در کنار یکدیگر. راستی در کجا چنین تفاهم و فرهنگ را سراغ دارید؟abadan درب ورودی تالار کلیسای ارامنهء آبادان.abadan یادمان کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی در سال 1915 میلادی.abadan نمای کلیسای ارامنهء آبادان از خیابان مجاور.abadan کلیسای ارامنهء آبادان از روبرو abadan
 

ادامه مطلب | نظرات (25) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 11 خرداد 1386

نمای عمومی بازار ماهی فروشان آبادان abadan

کنار سینما تاج سابق را که بگیری ، خیابان دبستان را که به سمت شط طی کنی ، میرسی به دادگستری آبادان ، روبروی تو یک رودخانهء بزرگ به نام اروند با موتورلنجها و قایقهای ماهیگیری کوچک و بزرگ و اگر به سمت چپ نگاهی بیندازی ساختمان سوله مانندی را  می بینی که بازار ماهی فروشان آبادان است که از سال 81 به همت شهرداری آبادان به اینجا منتقل شده .

سابقا" بازار ماهی فروشهای آبادان در یکی از فرعیهای بین اروسیه و لین یک احمد آباد واقع بود که هم از نظر جا و مکان و هم از نظر بهداشت و نور و .... مشکلات عدیده ای داشت و در بعضی از روزهای شرجی از شدت بوی ماهی مانده از چند کوچه نرسیده به بازار باید بینی را می گرفتی و فرار می کردی ، علاوه بر آن این بازار محلی بود امن و پر نعمت برای موشهای معروف و گردن کلفت آبادانی....

امروز این مکان پاکیزه و پر نور و رونق محل آمد و شد هم آبادانیها و هم مسافران شهرستانهای دور و نزدیک است و شکر خدا نعمت در بازار ماهی فروشان آبادان فراوان ، هر چند که قیمت ماهی ، آن را خوراک از ما بهتران ساخته ولی باز هم آبادانی جماعت از سبور روز جمعهء خویش چشم نمی پوشد ، مخصوصاً اگر توی تنور هم گذاشته شده باشد.

مرد ماهی فروش آبادانی abadan این هم یک زاویه دیگه از این بازار abadan ماشاا... این همه نعمت abadan
 

ادامه مطلب | نظرات (11) | ارسال شده توسط : shahrokh | در تاریخ 8 خرداد 1386